Като ги попиташ, обикновено се смущават и казват нещо от рода на "едно време той раздаваше подаръците". Или Дядо Коледа, Дядо Мраз – все едно и също.
Наистина ли?
Всъщност Дядо Мраз съществува много отдавна в българските приказки. Той е нещо като образ на студа – също като Баба Зима, Северняка (северния вятър) или месеците януари и февруари (Голям Сечко и Малък Сечко).
Ето как го описва писателят Елин Пелин в едно стихотворение от 1908 г.:
Мдааа. Този Дядо Мраз не носи други подаръци освен студа и леда! В стихотворението на Гео Милев пък той има чувал, но от него също се сипе само зима.
Ще изсипе отвисоко
той чувала си навред –
и ще побелей полето
в сняг и скреж, и лед.
Други писатели обаче вече му дават да раздава подаръци. И малко по малко да се свързва с Коледа и Нова година.
След 1944 г., с идването на комунизма в България, религиозните празници са забранени. Забранено е да се чества и Коледа, защото е Рождество Христово, тоест отбелязва раждането на малкия Исус.
Като основен празник се чества Нова година, а Дядо Мраз в комунистическите страни започва да се рисува по определен начин – винаги с дълга мантия, отначало в синьо и бяло, после в червено.
До него задължително е неговата внучка Снежанка – млада девойка в дълга синьо-бяла дреха, на главата с коронка под формата на снежинка. Двамата заедно раздават новогодишните подаръци.
Шейната му е теглена не от северни елени, а от кончета. Но и той живее на Северния полюс.
След падането на комунизма в България (на 10 ноември 1989 г.) забраната за празнуване на Коледа пада. Самите подаръци започват да пристигат на Рождество... но често има по нещо и за Нова година. И от чувала не излиза само сняг и студ! Така че от цялата работа с двамата дядовци като че ли най-много са спечелили децата. Не мислите ли?
Дядо Коледа обичам аз, не познавам дядо Мраз - той е бил по времето на баба!
Беше ми интересно да го прочета.
Беше много интересно.
Беше интересно.
Много ми хареса.????
Как Дядо Мраз винаги взима Снежанка заедно да раздават подаръци