И така, изследователката четяла техни писма... Едно писмо към леля им Хенриета от 7 март 1812 г. привлякло вниманието ѝ. В него Вилхелм Грим благодарял на лелята за „приятния шоколадов подарък“. Той дори написал, че не излиза на разходка, без да сложи няколко от "шоколадовите топчета" в джоба си.
По това време братята живеели в град Касел. Точно работели над създаването на прочутите си приказки, които всички познаваме и до днес. Изследователката се вдъхновила и продължила да проучва. Представете си колко се зарадвала, когато намерила една страшно стара рецепта! Била записана от придворния готвач в Гота и се оказала... точно рецептата за шоколадовите топчета, изпратени от лелята! Така учените доказали, че тези сладки са най-ранните примери за шоколад в Европа.
Благодарение на това откритие една шоколадова фабрика в Касел е започнала да прави шоколадовите топчета по оригиналната рецепта от 1812 г. Така една малка част от историята оживява и ни връща във времето, когато Братя Грим събирали своите приказки.
А всъщност знаеш ли кои са "Братя Грим"? Сигурно помниш тяхното име от сборници с приказки. Там са "Пепеляшка", "Жабокът-цар", "Бременските градски музиканти", "Хензел и Гретел", "Рапунцел"... Все приказки, които сякаш са в самото сърце не само родната им Германия, а и на цяла Европа.
Но Якоб и Вилхелм Грим не са писатели. Те били учени, които забелязали какво богатство са народните приказки - и се заели да ги събират. В Касел работели като библиотекари и първоначално им било много трудно да се посветят на работата си. Но когато издали първото томче с приказки, те станали бързо много популярни и се препечатали безброй пъти! Днес събраните от тях приказки са част от общото културно наследство на Европа. Представи си само - децата от България до Исландия знаят как Рапунцел спуска косата си, как точно жабокът се превръща в цар и кои са тези "бременски градски музиканти". И защо един от тях казва "Кукуригу"!
Но за братя Грим ще ти разкажем специално - както разказахме за Шарл Перо. А сега си хапни малко шоколад!
Интересно