Да си направим списък с добри дела, които да правим всеки ден. Всички будители, за които си говорим, са били хора като нас. Всеки от нас може да бъде будител и да дава пример.
Вижте какво мисли за будителите Лъчезар Лечев, който е дете като вас.
Вижте какво мисли за будителите Лъчезар Лечев, който е дете като вас.
Всички знаем, че 1 ноември е Денят на народните будители. Това е ден, в който си спомняме за всички добри дела на великите българи.
Това са били много хора в миналото, които помним и днес. Може да започнем от хан Аспарух, създателя на българската държава, Кирил и Методий, създали азбуката не само за българи, но и за всички народи, съседни на България, Климент Охридски, създателя на кирилицата. Може да разкажем за Васил Левски и Христо Ботев, за всички революционери, които работят за Освобождението на България. И за още много други.
Празникът възниква след Освобождението, когато България има най-голяма нужда да запази своя дух, въпреки че не всички българи са на една територия. Макар и свободни, българите имат нужда от духовна сила, за да се борят за обединение на Княжество България с Източна Румелия и да постигнат независимост. България извоюва независимост, преминава през няколко войни и всеки път силата на народния дух се запазва от свещеници, учители, политици, будни хора. Сега е важно не само да наричаме улици на тяхно име. Ден на народните будители се отбелязва за първи път през 1909 г. в Пловдив. По-късно се заражда идеята да стане празник на всички българи, общ национален празник.
Първоначално се възприема като празник на св. Иван Рилски, който се смята за духовен покровител на българския народ и държава. Знаете ли с какво е известен? Той помагал на хората и се е отказал от парите, които са му оставили неговите родители, отказал е златото, което му дарявал цар Петър I през X век, за да помага на другите. Помним го и до днес.
На 3 февруари 1923 г. цар Борис III подписва закона за създаването на Деня на народните будители. Той се превръща в празник на „големите българи, за да събуди у младите интерес към дейците на миналото ни“.
Будителите от миналото, които почитаме, са извършили дела, които помним и днес. Те са пример как ние да правим добри дела. Много често ще чуете, че днес няма будители. Това не е толкова вярно. Днес имаме толкова много информация от телевизията и от интернет, че е трудно да открием и следваме правилните будители. За децата пример са млади хора, които правят различни щури неща в YouTube или TokTok, като например двамата братя от „Анди Студио“. Това са деца, които пеят като Крисия. Но има много хора, които всеки ден карат хората да се стремят към знание и добрини - постъпват като истински будители. Това са учителите, лекарите, писателите. Това е всеки, който прави добра постъпка, като върне пари на човек, който е изгубил портфейла си, или помогне на възрастен човек да се качи в трамвая. Всеки може да избере в ежедневието си дали да бъде добър, или не.
Важно е да мислим критично, да анализираме всичко, да разсъждаваме. Всеки будител e свободен да казва какво мисли и да прави това, което иска, за да бъде добър пример. Свободата е онази сила, която притежава всеки будител вчера и днес.
Какво е доброто дело, което направи днес? Започвай деня с желание да правиш добри дела, да даваш пример на братчето или сестричето си, да оставиш следа, като напишеш писмо на любимите ти баба и дядо, които са далеч, или на приятел, който ти липсва. А знаеш ли, най-хубавото е да си направиш списък с добри дела, които искаш да правиш всеки ден. Да бъдеш будител...
Това са били много хора в миналото, които помним и днес. Може да започнем от хан Аспарух, създателя на българската държава, Кирил и Методий, създали азбуката не само за българи, но и за всички народи, съседни на България, Климент Охридски, създателя на кирилицата. Може да разкажем за Васил Левски и Христо Ботев, за всички революционери, които работят за Освобождението на България. И за още много други.
Будителите в миналото
Празникът възниква след Освобождението, когато България има най-голяма нужда да запази своя дух, въпреки че не всички българи са на една територия. Макар и свободни, българите имат нужда от духовна сила, за да се борят за обединение на Княжество България с Източна Румелия и да постигнат независимост. България извоюва независимост, преминава през няколко войни и всеки път силата на народния дух се запазва от свещеници, учители, политици, будни хора. Сега е важно не само да наричаме улици на тяхно име. Ден на народните будители се отбелязва за първи път през 1909 г. в Пловдив. По-късно се заражда идеята да стане празник на всички българи, общ национален празник.Първоначално се възприема като празник на св. Иван Рилски, който се смята за духовен покровител на българския народ и държава. Знаете ли с какво е известен? Той помагал на хората и се е отказал от парите, които са му оставили неговите родители, отказал е златото, което му дарявал цар Петър I през X век, за да помага на другите. Помним го и до днес.
На 3 февруари 1923 г. цар Борис III подписва закона за създаването на Деня на народните будители. Той се превръща в празник на „големите българи, за да събуди у младите интерес към дейците на миналото ни“.
Будителите днес
Будителите от миналото, които почитаме, са извършили дела, които помним и днес. Те са пример как ние да правим добри дела. Много често ще чуете, че днес няма будители. Това не е толкова вярно. Днес имаме толкова много информация от телевизията и от интернет, че е трудно да открием и следваме правилните будители. За децата пример са млади хора, които правят различни щури неща в YouTube или TokTok, като например двамата братя от „Анди Студио“. Това са деца, които пеят като Крисия. Но има много хора, които всеки ден карат хората да се стремят към знание и добрини - постъпват като истински будители. Това са учителите, лекарите, писателите. Това е всеки, който прави добра постъпка, като върне пари на човек, който е изгубил портфейла си, или помогне на възрастен човек да се качи в трамвая. Всеки може да избере в ежедневието си дали да бъде добър, или не. Важно е да мислим критично, да анализираме всичко, да разсъждаваме. Всеки будител e свободен да казва какво мисли и да прави това, което иска, за да бъде добър пример. Свободата е онази сила, която притежава всеки будител вчера и днес.
И те са хора като нас
Будителите от миналото и будителите днес са всички, които ни дават добър пример как да се държим, как да си помагаме. Те ни вдъхновяват за добри дела. Всички будители, за които си говорим, са били хора като нас. Всеки от нас може да бъде будител и да дава пример.Какво е доброто дело, което направи днес? Започвай деня с желание да правиш добри дела, да даваш пример на братчето или сестричето си, да оставиш следа, като напишеш писмо на любимите ти баба и дядо, които са далеч, или на приятел, който ти липсва. А знаеш ли, най-хубавото е да си направиш списък с добри дела, които искаш да правиш всеки ден. Да бъдеш будител...