Знаете ли, че край езерата около Бургас се среща един от най-малките бозайници на света? Това е етруската земеровка. Животинчето е дълго близо 4 сантиметра - без да броим опашката. Тежи само 2 грама - колкото два кламера! Тъй като е толкова малко, е страшно трудно да се види. Например швейцарският професор Петер Фогел търсил етруска земеровка в родината си цели 45 години. Успял да намери една през 2011 година. Както разказва в интервюта, това е бил най-щастливият ден в живота му.
Да видим земеровка, е трудно по още една причина - те непрекъснато се движат! В редките моменти, когато си почиват, се крият под листа. А защо се движат непрестанно? Защото имат страшно бърз метаболизъм и им трябва много храна. Хапват мравки, малки бръмбарчета... С дългото си носле ровят в земята за насекоми - оттам иде и името земеровка.
А кой е другият кандидат за титлата Най-малък бозайник на света? Това е свиненосият прилеп. Но той живее само в Азия. Докато земеровката, ако имаме невероятния късмет на професор Фогел, може да я видим и у нас.
А какво значи етруска?
Етруските са древен народ, който някога населявал земите на днешна Италия. През 1822 година италианският учен Паоло Сави намерил скелет на животинче, дотогава непознато на зоолозите. Помислил си, че открил останки на вече изчезнал вид. Датирал находката в далечните времена, когато живели етруските. Затова нарекъл животното етруска земеровка. Но се оказало, че греши - животничето се среща и до днес! То обича топъл климат, затова живее в Южна Европа, Северна Африка, Южна и Югоизточна Азия, Мадагаскар.И още рекорди
Освен че се бори за титлата Най-малък бозайник на света, земеровката поставя още няколко рекорда. Например сърцето ѝ бие много бързо - около 1500 удара за минута. За сравнение - сърцето на най-голямото животно в света, синия кит, прави само 6 до 8 удара в минута. И още малко математика - през тази една минута животинчето вдишва и издишва 900 пъти.А кой е другият кандидат за титлата Най-малък бозайник на света? Това е свиненосият прилеп. Но той живее само в Азия. Докато земеровката, ако имаме невероятния късмет на професор Фогел, може да я видим и у нас.
Научих нещо ново
Научих за етруската земеровка .
Земеровката е толкова малка, че е по малка от бебе гущер