Този месец в Китай ще се проведат Зимните олимпийски игри. Игрите съвпадат с най-важния празник там – Китайската Нова година, която започна на 1 февруари.
Зимната олимпиада е голямо събитие с впечатляващи ски скокове, красиви съчетания на лед, шеметно спускане с бобслей… Но много хора по света са загрижени, че игрите се провеждат точно в Китай. Защо?
Зимната олимпиада е голямо събитие с впечатляващи ски скокове, красиви съчетания на лед, шеметно спускане с бобслей… Но много хора по света са загрижени, че игрите се провеждат точно в Китай. Защо?
Игрите и околната среда
За една зимна олимпиада трябва сняг. Много сняг! Но през зимата в Пекин рядко има снеговалежи. Затова организаторите са внесли специални машини за изкуствен сняг. Наричат ги оръдия за сняг. Те изразходват много ток. За да направят достатъчно сняг за игрите, оръдията са “изпили” огромно количесто вода - колкото цели 74 олимпийски басейна. А двата града домакини - Пекин и Джандзякоу - имат сух климат... Учените са убедени, че оръдията за сняг ще засилят обезводняването в региона. Но не само това е проблем.Оръдията за сняг правят не само сняг, ами отделят и въглероден диоксид. Той допринася за затопляне на климата. А за да не се топи снегът, в него добавят химически вещества, вредни за природата. Значи олимпиадата с изкуствен сняг не е никак добра идея.
Много учени, спортисти и политици казват колко е важно следващите Зимни олимпийски игри да се проведат на по-подходящо място.
Оръдие за сняг. Снимка: Calyponte, Wikipedia
Правата на хората
В Китай живеe един народ на име уйгури. Уйгурите са малцинство. Така наричаме група хора, които са граждани на дадена страна, но с нещо се различават от мнозинството. Например уйгурите изповядват исляма, a мнозинството китайци са будисти.През 2019 година журналисти разкриха, че китайското правителство потиска уйгурите. Изпраща ги в лагери, където трябва насила да работят. Или пък ги кара да се откажат от вярата си, или пък сменя имената им. Редица правителства по света искат да дадат знак, че подкрепят уйгурите. Затова някои държави (например САЩ, Дания, Белгия...) казаха, че спортистите им ще участват в игрите, но… политиците им няма да отидат. Това се нарича дипломатически бойкот.
Уйгурски деца. Снимка: Colegota, Wikipedia
Шпионаж
Някои страни са предупредили спортистите си да не носят лични телефони и лаптопи в Китай. Защо? Защото се опасяват от… шпионаж!Заради опасността от коронавирус всички спортисти трябва да свалят на телефоните си една апликация. В нея записват как се чувстват, кого са срещнали… Но има опасност да свалят, без да усетят, една скрита в нея малка програма. Тя шпионира и записва какво правят, какво говорят...
Също така Китай отдавна е критикуван, че прави икономически шпионаж. Това е, когато някоя държава копира новите технологии на друга. Такова “преписване” е по-евтино, отколкото дългогодишно и сложно разработване в собствени лаборатории.
И така, тези три критики помрачават Олимпиадата в Китай. Въпреки това спортистите са вложили толкова усилия в тренировки, за да покажат на света какво могат. За тях участието е важно и е хубаво да им стискаме палци, да се вълнуваме с тях.
И да се надяваме, че Международният олимпийски комитет ще промени занапред условията си.