Миналия месец ти разказахме за пролетните обичаи на Цветница, за цветните яйца на Великден… А сега искаме да разкажем за един друг хубав празник. Казва се Рамазан Байрам. Той се празнува от мюсюлманите и започва днес. Затова се срещнахме с чудесните ученици от училище “Никола Вапцаров” в с. Бенковски (област Кърджали) и тяхната учителка - госпожа Миглена Кардашлъкова.
Ето какво ни разказаха те.
Ето какво ни разказаха те.
Какво е Рамазан Байрам?
Това е един от основните празници на мюсюлманите. Казват му още Шекер Байрам. Думата байрам буквално значи „празник“, а шекер пък е „захар“. С този празник се отбелязва краят на свещения месец Рамазан. През този месец вярващите мюсюлмани постят много строго цели 30 дни - те не хапват и не пият нищо от изгрев-слънце чак до залез. Представяш ли си колко е трудно?Целта е човек да се постави на мястото на бедните и страдащи хора. Сякаш на собствен гръб да изпита бедата им. И както казва госпожа Кардашлъкова: “Това учи хората на милосърдие и съпричастност към бедните. Затова се отделят и много средства за благотворителност, хората се сплотяват да вършат добри дела, да проявяват щедрост, да помагат на нуждаещите се”.
И така, когато тези 30 дни минат… започва празникът Рамазан Байрам!
Как точно се празнува?
На вечерта преди самия празник хората прекъсват поста си и сядат на богата трапеза. Започва се със супи - има супа от червена леща или пилешка супа… След това поднасят пилаф (ястие с месо и булгур), сарми, баници, кръгъл хляб…Но най-важното за празника са сладките десерти! Приготвят се вкусни сиропирани баклави, реване, тулумбички. Ето затова празникът се нарича и Шекер Байрам - шекер означава “захар”. Хората в този край имат една хубава поговорка: „Яж сладко, за да говориш сладко“. Също така в този край традиционно се приготвят саралии - ароматни “охлювчета” от сиропирано тесто. “Никак не е трудно да се направят”, споделиха учениците.
Ето как с много умение и внимание се приготвя баклавата... (снимки от учениците в с. Бенковски)
Ето я и готовата баклава! "Яж сладко, за да говориш сладко."
Какво е важно на Рамазан Байрам?
Веднага ще кажете - сладките десерти! Да. Но освен това празникът е семеен празник - подобно на Коледа. Затова трае няколко дена. Първо се ходи на гости при по-старите, при бабата и дядото от страна на майката. На другия ден пък те гостуват, а на третия ден се навестяват приятели. И нещо много важно! Скараните хора се сдобряват за празника. Иска се прошка от по-възрастните. Важно е хората да не са скарани, да си простят и да се разбират.И накрая нещо много любопитно!
Особено чудесен обичай на Рамазан байрам е
Събирането на бонбони
Ден преди да приключи постът, децата тръгват да събират лакомства от домовете на своите съседи, близки и приятели. Понякога успяват да съберат по цели две торби - около 5 килограма! Можеш ли да си представиш каква планина от бонбони е това?!Ето какво казаха учениците и госпожа Кардашлъкова: “Дори стопаните да не са у дома си на този ден, те оставят пред къщите си сладки изкушения за малчуганите, които ще ги посетят. Децата са тези, които донасят вестта, че постът приключва и идва празникът Рамазан Байрам. Те пък имат бонбони за няколко месеца напред”.