Продукти за 4 палачинки:
- Две чаени чаши олющено жито;
- Една чаена чаша леща;
- Борови връхчета или пресни билки;
Приготовление:
- Накиснете във вода житото и лещата за една нощ;
- Отцедете и стрийте семената с чукало;
- Добавете вода, докато се получи гъста каша;
- Добавете щипка ситно нарязани билки или борови връхчета;
- Загрейте тиган на бавен огън (препоръчително е някой възрастен да ви помага);
- Разстелете в тигана малко от гъстата каша;
- Оставете всяка страна да се пече по десетина минути.
- Неандерталците са добавяли и парченца козе месо или риба.
Рецептата става известна в края на 2022 г. благодарение на Крис Хънт, професор по палеоекология към Ливърпулския унивеситет. Той ръководи разкопки в пещерата Шанидар в Ирак. Мястото крие много тайни за неандерталците. Ние обаче разкриваме само тази рецепта, защото статията е за историята на палачинките и за нищо друго!
Палачинката е един от най-старите кулинарни продукти. Плоската ѝ форма я прави бърза за опичане. Малкият ѝ размер – лесна за ядене. Преди проф. Хънт да разгадае най-древната рецепта за палачинки, учените определяли човека от неолита като първия готвач в историята. Неолитът е епохата, когато се оформят организирани човешки общества. Хората развиват земеделие и животновъдство, както и готварски умения.
Почти непроменени като рецепта, палачинките се изтъркулват през каменната епоха, после и през медната (4000-3000 г. пр.н.е.). Хората ги похапват през бронзовата (3000-600 г. пр.н.е.) и през желязната епоха. Ето така човек и палачинка преминават през праисторическите времена. И отново заедно те навлизат в Античността. Това е времето, в което се зараждат цивилизациите на Древна Гърция и Рим.
РАННА ИСТОРИЯ НА ПАЛАЧИНКАТА
Атинският поет Кратинус (ок. 500 г. пр.н.е.) е оставил първото писмено свидетелство за палачинка: питка плоска, топла и отронваща сутрешна роса.
600 г. по-късно, в края на 2. век сл.н.е., гръцкият лекар Гален включва в книгата си „За свойствата на хранителните продукти“ рецепта за палачинки: Загрявате олио в тиган върху бездимен огън. Изсипвате в горещото олио предварително накиснатото във вода пшенично брашно. Към така приготвените плоски питки добавете мед.
Връщаме се във времето на Кратинус, за да споменем и китайските палачинки от просо (500 и 300 г. пр.н.е.). Следи от тях са открити при разкопките на гробищния комплекс Субейши през 2010 г.
Припомняме ви, че споделихме с вас рецепта за неандерталски палачинки. Докато ги приготвяте, ние ще забъркаме сместа за втората част от нашата „Кратка история на палачинката“. Ще обърнем два-три пъти текста в тигана и ще ви го сервираме топъл-топъл.
Интересна статия.
Историята на палачинката е много интересна.
Интересно