Друг път обаче една лъжа в новините може да има огромни последици.
Ставаше въпрос за това и по кой път се е движил камионът.
Към това съобщение журналистите бяха добавили всички начини, които са използвали за проверка дали клипът не е бил подправен. Снимки на същия камион в друг час и от друг източник. Проверка дали светлината в същия ден и час, в който би трябвало да е заснет клипът, е падала точно така. Проверка дали същите кадри не са от нещо друго, излязло по-рано в интернет. И така нататък.
Защо са тези подробни проверки?
Защото в новините много често има политически факти.
Те предизвикват реакция.
Когато има новина за загинали невинни жертви, много хора искат да отмъстят за тях. Това е нормална реакция - човешко е да искаш да защитиш по-слабите.
Наскоро в българското пространство се заговори за оповестяване на определен код на изборните машини. Някои политици казаха, че това прави гласуването с машини невалидно.
Други казаха, че не е така и става въпрос за фалшива новина, т.е. кодът трябва да бъде общоизвестен. В крайна сметка обаче гласуването с машини отпадна. Сега пък го позволиха наново, защото Върховният административен съд обяви отмяната му за незаконна.
В такива случаи истината е важна, защото може да повлияе на изхода на изборите.
През миналата седмица пък полицията в американския щат Мейн разпространила грешна снимка на издирван убиец. Снимката трябвало да помогне да бъде открит престъпникът, но вместо това хората били призовани да се оглеждат за грешния човек. В този случай има два проблема - че някой невинен може да бъде набеден и че истинският престъпник може да избяга.
Лъжата в ситуации на война, на избори или пък на големи финансови сделки е много опасна.
Защото тя манипулира хората.
Обикновено хората смятат, че са свободни да вземат решения. Когато обаче им се представя невярна информация или е скрита важна информация от тях, техните решения не са всъщност техни. Този, който ги лъже, направлява действията им.
Също както навремето в рекламите е можело да видиш каубой, който препуска облян от светлина или на фона на залеза; каубой, който изглежда силен и свободен... С шапка и... с цигара между устните.
Много хора са виждали тази реклама и им се е приисквало да бъдат като него. Само че авторите на плаката са им внушили, че цигарите са свързани със свободата и силата (което не е вярно) и са пропуснали да им кажат, че от пушене се умира. Изглеждало е, че хората сами избират да пушат, но всъщност не е било така.
Способността да различаваш лъжата от истината се нарича "критично мислене". Не е лесно да го развиеш - дори много възрастни го нямат. А и за тези, които го имат, невинаги е лесно!
Интересна статия.
Че имало такива рекламни информационни програмни
Беше интересна.
МОИТЕ МИСЛИ СА ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА ЛЪЖЕМ И ДА БЪДЕМ ЧЕСТНИ СЪС ВСИЧКИ И ТЕ СЪС НАС