Предполага се, че съседите не са достатъчно смели, та на края на вечерта децата имат цели торби с бонбони.
Освен това много често украсата вкъщи е свързана с нещо от страшните филми - паяци, паяжини, прилепи, вещерски метли, призраци... може да има издълбана озъбена тиква, която е осветена отвътре.
Казват, че когато човек си играе със страшното за забавление, истинските му страхове малко се успокояват. Сигурно затова този празник е така популярен. Впрочем подобни има и у нас - кукерите например също съчетават страшното с карнавала.
И тъй като няма как да ви предложим "лакомство" по интернет, ще ви почерпим с няколко хелоуински факта:
1. Ако сте гледали "Семейство Адамс" (оригиналния филм), сигурно помните чичо Фестър. Този, който може да произвежда електричество. И който се наслаждава на главоболието си.
Е, актьорът, който го играе, е Джаки Куган - същият, който е станал световноизвестен с ролята си на подхвърленото дете във филма на Чарли Чаплин "Хлапето". Да, да, момченцето, което чупи стъкла, за да може Скитника да ги поправя и да печели пари. Ако не сте го гледали, веднага си го пуснете!
С него Джаки става първото дете кинозвезда. Имало какви ли не продукти с неговото лице!
За съжаление обаче, майка му успяла да изхарчи печалбата му още преди той да е станал пълнолетен. Заради него всъщност е прокаран закон, с който се защитават правата на децата актьори.
Впрочем Джаки Куган обичал повече ролята си на чичо Фестър. И дори понякога оставал след снимки с грима и костюма си и така се прибирал с колело у дома!
2. Първообразът на хелоуинската тиква е... ряпа!
Обикновено свързваме с Америка идеята за тиква, която е издълбана, украсена с изрязано лице (по възможност страшно) и осветена отвътре със запалена свещичка. Всъщност обаче обичаят произлиза от Ирландия и първоначално за целта е използвана ряпа или друг подобен зеленчук.
У нас преди години бяха популярни динените фенери през лятото. Със сигурност динята се дълбае по-лесно от тиквата! Тогава обаче забавлението има друг смисъл - по-скоро да се продължи забавата в лятната нощ.
А ако искаш да си припомниш историята зад страшната ряпо-тиквена физиономия, можеш да направиш това тук.
3. Празникът Халоуин е по-стар от християнството. В основата му е келтски празник, ознаменуващ края на лятото. Празнувал се в началото на ноември, в последния ден от прибирането на есенната реколта. Смятало се, че тогава преградата между "тоя" и "оня" свят е най-тънка и духовете можели да минат през нея. Затова хората се обличали в маскарадни костюми и правели големи огньове. Да, като много тукашни празници... които също са от прастари времена.
4. Обикалянето за лакомства съществува от Средните векове - под много форми. У нас коледарите пеят (и получават гевречета), сурвакарчетата наричат... и получават нещо сладичко (а може и подаръче), в Англия пък има деца, които обикалят и пеят по вратите на Коледа... като цяло това са хубави традиции - е, освен за зъбите, които могат да се развалят от толкова сладко!
5. Американците са "прихванали" Хелоуин покрай ирландските емигранти. Преди около 100 години в Ирландия имало голям глад. Повечето хора се изхранвали с отглеждане на картофи. И когато картофената реколта пропаднала, хората нямали какво да ядат. Страшно много ирландци емигрирали за Америка. И отнесли със себе си своите обичаи.
6. По време на Хелоуин се осиновяват най-много черни котки. Преди време приютите за животни не разрешавали това - смятали, че може "осиновителите" да искат котките за някакви зловещи ритуали. Сега обаче правят обратното - специално рекламират осиновяването на черни котки по Хелоуин, като просто проверяват много добре човеците, на които ги поверяват.
7. Впрочем суеверията около черните котки са различни за различните страни. В Ирландия и Япония например се смята, че черната котка носи ДОБЪР късмет. Че показва, че ще се случи нещо хубаво.
В келтската митология черните котки били свещени. Шотландците смятали, че черна котка в дома носи богатство, а в Уелс - здраве.
По-късно във Великобритания се смятало, че черната котка може да донесе както добър, така и лош късмет. Ако тръгне към тебе - добър, ако тръгне в другата посока - значи отнася късмета ти със себе си. Чак пиратите наложили идеята, че черните котки носят нещастие!
8. Черният котарак Гладстоун е на служба към британската корона. Той е назначен за "главен мишелов" в Съкровищницата на Негово Величество в Уайтхол, Лондон. Гладстоун е бил уличен, бездомен котарак. Затова и умее да лови мишки - първата си плячка хванал по-малко от две денонощия след нанасянето си! Гладстоун си има страница в Инстаграм и заслужена популярност.
Интересна статия.
Супер е!!!
Аз много харесах статията
Харесва ми