Детски права
За късмет на децата в Европа, континентът ни е сред местата по света с най-висока защита на човешките права. Това важи за възрастните и децата. В Европейския съюз (ЕС) специални закони и правила защитават децата. Например, забранен е детският труд и е защитено правото на достъп до образование. Разказвали сме ти, че в някои държави като Исландия дори има детски омбудсман- застъпник за правата на децата.
В ЕС децата имат право на същата защита като възрастните. Имат и право и да изразят свободно вижданията си. Хартата на основните права на ЕС е документ за правата на възрастните и децата в ЕС. В нея пише, че трябва да се вземе под внимание мнението на децата по темите, които ги засягат.
Детски мнения
В ЕС живеят около 448 милиона души (населението на България умножено по около 65 пъти!). На всеки десет човека, 2 са деца или младежи под 19 години. За да имат шанс да участват във вземането на важни решения е важно да могат да споделят мнението си. С тази цел от 2023 до 2026 ще работи Платформа за детско участие в ЕС. В нея са включени организации за защита на детските права от цяла Европа. Наред с възрастните, лидерска роля е дадена и на 10 специално избрани деца.
Платформата започва работа с голямо допитване до 10 000 деца (на възраст между 11 и 17 години). Към него са добавени интервюта и разговори със 70 деца (7-17 годишни) на Общото събрание през 2023. Млади и стари обменят опит и гледни точки по темите, които ги вълнуват.
Теми, които са важни за децата (според споделените мнения):
-
Как деца и възрастни да работят заедно и да се слушат едни други? Как да се чува детското мнение при взимане на решения?
-
Как заедно да помогнат на децата да живеят в безопасна среда?
-
Как гласът на децата да се чуе по темите, които ги вълнуват, вместо да ги пренебрегват?
-
Как всеки да може да направи нещо положително за училище или общността? Как да се говори по теми, които възрастните подценяват (онлайн тормоз, психично здраве, проблеми в училище)?
-
Общи теми в много държави: психично здраве, безопасност, образование, климат, пари (не всички деца могат да си позволят всичко необходимо за училище).
Сред подбраните мнения е чудесно обобщение на Калина от България “Надявам се да изградим нови връзки и хората да чуят гласовете ни. Макар да не можем да направим много сами, съм сигурна, че можем много заедно“.
Децата могат да споделят мнения с #EUChildParticipation и да очакват новини за постигнатото по-късно през 2024.
Интересно.
Интересна статия.
Статията ме накара да се чувствам равен сред възрастните хора.
Тази статия беше много интересна и важна за мен. ????????????