През 1965 г. в САЩ двама приятели се забавляват, като играят с хилки за пинг-понг на старо игрище за бадминтон. Така се ражда спортът пикълбол. Не знаем откъде точно идва името му и какво означава. Някои твърдят, че кучето на единия от създателите се е казвало Пикълс. Други – че е свързано с понятието pickle boat, използвано в гребането. То означава лодка, чиито гребци не са постоянен отбор, а са събрани произволно оттук-оттам. Малко като хилката за пинг-понг, игрището за бадминтон и правилата на тениса, внесени в пикълбола.
И наистина, основните правила, които двамата приятели приемат за своето изобретение, са взети от тениса. Играчът удря с ракета топка, която трябва да мине над мрежа и да тупне два пъти на земята, за да се получи точка. Разликата е, че мрежата е по-ниска, кортът е по-малък и топката – по-лека. Това означава, че пикълболът далеч не изисква същата отлична физическа форма като тениса. С други думи, всеки може да го играе. Може да си млад или стар, тежък или лек, висок или нисък, бърз или бавен, здрав или болен, богат или беден – при всички случаи ще ти бъде приятно.
И докато тенисът предполага купуването на доста скъпа екипировка, за пикълбола ти стига само да се снабдиш с топка, хилка и мрежа. И може да го играеш навсякъде – няма нужда да плащаш за специален корт. Може да отидеш с приятели в парка, в училищния двор или пък на някой празен паркинг.
Въпреки всичко това пикълболът остава сравнително неизвестен в продължение на много години. Изведнъж обаче започна да набира популярност. След 2020 г. се превърна в най-бързо развиващия се спорт в САЩ, а скоро може би и в света. В Америка го играят 36,5 милиона души. Някои от най-добрите тенисисти на корт в света обявиха, че ще преминат към професионалния пикълбол. Дори тук вече имаме Българска федерация „Пикълбол“, която наскоро съобщи, че се готви да сформира национален отбор. Напълно е възможно след време да го гледаме на олимпийски игри. Така че може би сега е моментът да го пробваш и ти, нали?
Много е интересна!