Нещо повече, Open AI си е поставила доста амбициозна и сериозна цел - да създаде нещо, което се нарича генерален изкуствен интелект. Простичко казано - машина, която учи и разсъждава, както го прави човешкият ум.
Ако сега си “поговориш” с чатбота, можеш да се заблудиш, че това е машина, която мисли сама. Защото дава разумни и логични отговори на твоите въпроси. И дори може да съчинява неща, сякаш има собствено въображение. Това обаче е само илюзия.
Представи си, че знанието, натрупано в целия свят, е една гигантска книга, пълна с истории и информация. ChatGPT е робот, който може да я “прочете” и да извади от нея за части от секундата информацията, която те интересува. Но той е просто алгоритъм, няма собствени мисли и чувства.
Хората, които работят в Open AI, обаче смятат, че в следващите 20 години могат да създадат машина, която разсъждава като човек и може да взима решения сама. Това звучи много вълнуващо, но и малко страшничко, нали?
Значи на нашата планета ще се появи друг вид същество, което няма да можем да видим и пипнем както животните, а ще е по-умно от хората. Да ти настръхнат косъмчетата на ръцете!
Вече виждаме как само за една година изкуственият интелект започна да се отразява на различни професии (той беше в основата на стачката на холивудските писатели и актьори), на икономиката, на войните, на образованието, на политиката. Скоростта, с която преобръща живота ни, е толкова шеметна, че политиците по целия свят са притеснени как могат да контролират този процес, така че да не нанесе повече вреди, отколкото ползи.
Тъкмо затова изпълнителният директор на компанията Open AI Сам Олтман обиколи планетата през последната година. Той говори пред американския Конгрес (техния парламент) и направи срещи със световни лидери като като премиера на Великобритания Риши Сунак, френския президент Еманюел Макрон, индийския премиер Нарендра Моди и т.н.
Но кой е Сам Олтман и как се е сдобил с подобна власт?
Кой е Сам Олтман
Сам Олтман е само на 38 години и живее на едно специално място в САЩ, което се нарича Силициевата долина. То е нещо като детска площадка за големи, които обичат да създават нови неща, използвайки компютри и технологии.
От Силициевата долина тръгват много технологични открития в съвремието ни. Например персоналните компютри. Или социалните мрежи. Там са започнали компании като Googlе, Applе и Facеbook.
По времето, когато се създава Facеbook, Сам Олтман е студент в Станфорд, един от най-добрите университети в САЩ. Още докато учи, създава първата си компания - приложение, което проследява къде са приятелите ти.
За да го превърне в успешен бизнес, се записва в лятна програма за стартиращи компании Y Combinator. Тя му дава начални средства да развие идеята си и го среща с хора, които му помагат.
Години по-късно той продава компанията си за милиони долари и сам става президент на програмата Y Combinator. С парите от продажбата създава собствен фонд, с който подкрепя други технологични компании. Натрупва богатство. Но така и не завършва университет.
През 2015 година основава Open AI заедно със свои съмишленици. Сред тях е най-богатият човек в света Илън Мъск. Open AI първоначално не е бизнес, а неправителствена организация. Това означава, че основната ѝ цел не е да прави пари.
Първоначалната им идея е да създадат компютър, който мисли като човек и който да бъде използван в полза на човечеството. След няколко години Илън Мъск напуска, защото смята, че Open AI изостава с проучванията си в сравнение с Googlе.
Тогава Сам Олтман става лидер на Opеn AI. A едно от първите неща, които прави, е да създаде компания, която генерира пари. Той стига до извода, че да създаваш изкуствен интелект, е скъпо начинание. И набира финансиране от големи технологични гиганти като Microsoft.
Някои служители на Opеn AI тогава напуснали. Смятали, че ако гони печалба, компанията ще се отдалечи от целта си да развива изкуствен интелект в максимална полза на хората.
Сам Олтман е изпълнителен директор на Opеn AI, но не взима решенията за бъдещето на компанията сам. Има още няколко души, с които той трябва да се съветва. Те са част от т.нар. борд на компанията.
В края на годината те решиха да уволнят Олтман като лидер на Opеn AI. Причините за това останаха неясни. След като много от служителите на компанията заявиха, че ще напуснат заедно с Олтман, той беше възстановен на работа.
Журналистите предполагат, че спорът между Сам Олтман и борда на компанията е свързан с бъдещото развитие на изкуствения интелект. Нещо като битка между отбора на оптимистите и отбора на песимистите.
Сам Олтман не отрича, че около бъдещето, повлияно от изкуствения интелект, има много неизвестни и възможни проблеми. Но вярва, че ползите ще са повече от вредите. Че с развитието на изкуствения интелект човечеството се е запътило към най-великия си период на изобилие. Че всеки човек ще може да реализира всяка своя идея, и то в голям мащаб. Много хора ще изберат изобщо да не работят. А с помощта на изкуствения интелект ще намерим решения на големите проблеми на нашето време, като например глобалното затопляне и климатичните промени. Дали е прав? Ти как мислиш?
Интересна статия.