Днес ще ти разкажем за някои от любимите български детски филми на твоите родители. Сигурно ще ти е интересно да разбереш какво се гледаше в онези „праисторически“ времена без интернет.
Ще започнем от най-стария – „Рицар без броня“ (1966). Той разказва за едно дете – Ваньо, което се чувства малко объркано и самотно в света на големите и се пита "Защо възрастните говорят едно, а вършат друго?"... Гледай го, ако можеш – ще ти е интересно да видиш София преди толкова много години и да разбереш как децата са играли и какви са били отношенията в семейството.
Няколко години по-късно, през 1971 г., излиза на екран още един страхотен филм - „Таралежите се раждат без бодли". Той е в три части - "Тревожно явление", "Хулигани" и "Подаръкът". В класа идва нов ученик, Любчо. Живял е в Брюксел. Не знае как се играе на бесеница, на подводници и на морски шах, но може да си мърда ушите. Децата от класа са много впечатлени и скоро всички се научават да си мърдат ушите, но получават наказание в училище... няма да ти разказваме повече.
Може би най-обичаният български филм е „Войната на таралежите“. Той е 5 серии, снимани през 1978 - 1979 година. Създаден е по романа на Братя Мормареви „Войната на таралежите“, който можеш да намериш в библиотеката. Историята е за група приятели с главен герой Маляка, които играят заедно и са от едно училище. Във филма участват някои от най-известните български актьори – Цветана Манева, Стефан Данаилов, Павел Попандов, Вълчо Камарашев, Джоко Росич, Васил Михайлов… От този филм е известната песен „Къде остана детството“.
Друг популярен филм от онези времена е „Йо-хо-хо“. Там действието се развива в отделението по травматология в една болница. Тук започва приятелството между Актьора - млад мъж със счупен гръбначен стълб, и Леонид - десетгодишно момче със счупена ръка... Парализираният актьор измисля приказни истории с приключения, в които герои са другите болни, за да забавлява себе си и детето…Весел филм, но и малко тъжен.
Сигурно си гледал „Куче в чекмедже“ (1982). Историята е за Митко-Миташки, който един ден заедно с приятелите си от блока се сдобива с кучето Рошко. Митко много, много иска да го задържи, но не му позволяват.
Ето и още заглавия: „С деца на море“ (1972), „Неочаквана ваканция“ (1981), „Рицарят на бялата дама“ (1982), „Тринайсетата годеница на принца“ (1986), „Патилата на Спас и Нели“ (1987).
Във всички тях няма зрелищни специални ефекти, на каквито си свикнал от новите филми, но пък историите са интересни и можеш да разбереш как са живели твоите родители – как са играели, за какво са мечтаели, как са ги наказвали, какво е било в училището, как са били обзаведени жилищата, какви коли са се карали... Гледай ги заедно с мама и татко - със сигурност ще ви е много приятно и забавно и те ще ти разкажат още много неща за „онова време“, когато се играеше на „замръзванка“ на улицата в центъра на София.
Интересно.
Интересна статия.
Беше много интересно и забавно.
Интересна статия
Искам да гледам филмите