Добре, да започнем от името
Наричат се „меки“, защото не са така конкретни и очевидни, като техническите умения. Някак се изплъзват от дефинициите, защото са свързани с човека и всички негови качества.Ето пример:
Стефан е завършил математическа гимназия и след това софтуерно инженерство в университет. Той владее отлично математиката, умее да решава задачи и да създава уебриложения. Това са неговите технически „твърди“ умения. Той обаче може и друго - да работи в екип с хора, да преговаря и обсъжда, да намира решения, когато има кавги. Назначават го за ръководител на голям екип за разработване на нова компютърна игра, защото той умее да ръководи и организира хората. Това са неговите „меки“ умения.
Техническите умения ти помагат да изпълниш конкретна работа. Например да замесиш и опечеш хляб, да изработиш мебел, да поправиш автомобил. Меките умения не са така лесни за описание, защото са свързани с нашето поведение, мислене, психика, възпитание. Въобще с човека като личност. Ето ти едно по-разбираемо име за тях - "човешки" умения.
За какво помагат?
Те са универсални – могат да ти бъдат от полза навсякъде.Човешките умения помагат да си в добри отношения с хората, да се разбираш с тях. Така ти ще живееш, учиш и работиш по-лесно и ефективно. Ние ги използваме всеки ден и навсякъде – в семейството, сред приятели, в училището и в труда. В семейството и сред приятелите - ясно. Но на работното място? Любопитен факт е, че според проучване 92 % от специалистите, които подбират нови служители, казват, че човешките умения са дори по-важни от техническите. Особено сега, когато все повече дейности могат да се извършват от машините. А други скоро ще бъдат заменени от изкуствения интелект!
Човешките умения са особено важни, когато работата ти е свързана с други хора.
Кои са основните "меки" умения?
Много са и е невъзможно да се изредят, защото отразяват разнообразните човешки взаимоотношения и характери. Но все пак ще кажем някои от най-важните:Умение за работа в екип. Ето това задължително присъства във всяко CV (автобиография), когато кандидатстваш за работа. Без него просто не може. Когато работиш с други хора, всеки в екипа има различни идеи, интереси и характер и затова понякога е трудно. Меките умения помагат хората да работят в екип организирано и в разбирателство, всеки със своята роля и отговорност.
Ако са ти давали групов проект, вече знаеш колко е трудно това. Но точно затова ти дават подобни задачи!
Умение за слушане и изразяване. Когато слушаш внимателно, разбираш какво мислят и какво искат другите. Това помага да научиш повече за тях и да общуваш по-лесно. Освен това хората се чувстват уважени, когато ги слушаш. Добрата комуникация е и да можеш да казваш идеите и мислите си ясно. Така другите ще те разберат без объркване.
Решаване на проблеми. Понякога се случват трудности. Ако можеш да се сетиш за различни решения, да видиш ситуацията от различни гледни точки, да се вслушаш в другите, това помага. Решаването на проблеми е свързано не само с гъвкаво мислене, но и с устойчивост на стрес.
Адаптивност. Понякога нещата се променят бързо. Важно умение е да можеш да се справяш с разнообразни задачи, дори с непознати. Ако можеш да се приспособиш към нови ситуации и не се страхуваш от промените, това те прави готов за всякакви предизвикателства.
Критично мислене е когато разсъждаваме, задаваме въпроси и търсим доказателства, вместо просто да приемаме нещата за даденост. Това ни помага да разбираме по-добре нещата и така да избягваме грешки.
Емпатия. Когато разбираш емоциите на другите, можеш да ги накараш да се чувстват по-добре. Така ще имаш повече приятели, защото показваш, че ги цениш и се интересуваш от тях.
Лидерство. Добрите лидери знаят как да слушат и да помагат на своя екип. Те могат да направят групата по-силна и целенасочена.
Управление на времето. Когато правилно организираш времето си, правиш повече за по-малко време, постигаш това, което искаш, по-бързо, без да се изтощаваш и с по-малко стрес.
Как се учат „меките“ умения
Няма такъв учебен предмет (а май трябва да има), няма и университет. Има много курсове и книги, но истината е, че тези умения се учат в практиката и с опита.Занимавай се с дейности, които те карат да работиш в екип, да общуваш и да решаваш проблеми. Колкото повече практикуваш, толкова по-добър ставаш.
Наблюдавай и учи от другите. Гледай как се справят хората, които са приемани, уважавани и харесвани. Можеш да научиш много, като следиш техния начин на общуване, реакции в различни ситуации и как работят с другите.
Отделяй време редовно да мислиш за своите действия и отношения с другите. Това помага да разбереш кои са силните и слабите ти страни.
Много организации и училища предлагат специални програми за развитие на „меки“ умения. Тези курсове могат да ти дадат насоки и практически упражнения.
И най-важното: бъди любопитен и играй повече с приятели на живо, не на екрана. Докато се забавляваш, учиш как да слушаш, да споделяш и да разбираш другите.
Интересна статия.
Много интересна и полезна статия.
нямам