УНИЦЕФ е Детският фонд на ООН. Хората, които работят там, полагат много грижи, за да разберат от какво имат нужда децата по света. Така научаваме какво може да се направи по-добре. И къде трябва нещо да се промени.
Наскоро споделиха какво са научили за живота на децата в ЕС през последните 5 години. Прочети и виж дали се отнася и за теб и твоите познати.
Над 81 милиона деца!
По последните данни от 2022 г. почти всеки пети човек в ЕС е дете. Общо това са доста деца: над 81 милиона в 27 страни. За да си представиш колко много е това, само ще ти кажем, че цялото население на България в момента (деца и възрастни) е около 6.9 милиона. Повечето деца са или единствени у дома, или само с един брат или сестра. Рядкост са семействата с три или повече деца. Във всяко четвърто домакинство в ЕС децата живеят не само с родител(и), но и с баби и дядовци или други роднини.
Физическо и психично здраве
Европа е едно от най-сигурните и стабилни места в света. Повечето деца тук имат достъп до медицински грижи, храна и условия, които са по-добри от много други региони по света. Но има и предизвикателства, за които трябва да се помисли.Голям проблем през последните години е затлъстяването. То е различно за всяка страна според това кои лакомства са популярни и колко се държи на спорта и движението. Най-голям процент деца със затлъстяване има в Гърция и Кипър. Българските деца сe справят добре, но са по средата на тази класация. Най-малко затлъстели деца има в Швеция и прибалтийските държави: Литва, Латвия и Естония.
Най-разпространените проблеми с психичното здраве са депресията и тревожността. Локдауните и изолацията по време на пандемията само влошиха тези състояния.
Погледнато по-положително, повече от половината деца в ЕС са предимно доволни от живота си. Най-доволни (почти 9 от 10 деца) от живота си са в Холандия, най-недоволни са в Полша и Малта (малко над 6 от 10 деца). Всеки 7 от 10 българчета по-скоро са доволни. Но ако не всичко е розово и ти е трудно да намериш добри приятели, знай, че не си сам(а). Всяко четвърто дете на 15 години в ЕС се затруднява с това!
Стари проблеми и нови умения
Рискът от бедност и социално изключване грози всяко пето дете в ЕС. Децата бежанци също са поставени пред сериозни проблеми. Социалното изключване значи да си отхвърлен от обществото. Например да не те искат в училище заради това какъв си по народност или по друга причина. Или дори да те приемат формално, да се държат така, че да ти покажат, че не искат да си там.Замърсяването на въздуха е голям проблем за здравето. За съжаление, е най-сериозен в България и Полша. Най-чист е въздухът във Финландия, Швеция и Естония.
Светът се променя заедно с новите технологии. Когато пораснат, децата ще имат нужда от нови умения, различни от тези на своите родители. Много търсена сред тях е цифровата (дигитална) грамотност. Скоро ще ти разкажем подробно за нея!
А ти какво мислиш: кои са важните теми за теб?
Интересно.