Ами селското стопанство? Ако няма поливане, няма реколта.
Възможно ли е такова нещо наистина да се случи?
За жалост - да. Много места по света имат проблем с водата. В България също има градове, в които водата спира. И ако сега става въпрос за временен режим на водата, в бъдеще климатичните промени могат да направят този проблем още по-сериозен.
За да го решим, трябва да предприемем мерки още сега.
Водите на България
България в момента няма проблем с водата. Страната ни има достатъчно реки и езера. Това количество вода, което имаме в момента, е достатъчно за всички нас и за бизнеса.Защо тогава водата спира в Габрово, Търговище и Сливен? Защото не я използваме добре. Много често тя се губи по тръбите, докато дойде до нас, защото тръбите са спукани и не са поправени. Освен това оставяме производствата и хората да замърсяват реките.
Водата в производството
Водата е необходима за много индустрии като селско стопанство, където се ползва основно за поливане. Използва се и в енергетиката, където служи основно за охлаждане. Водноелектрическите централи пък използват директно водата за производство на енергия. Тези дейности "харчат" много вода, а понякога замърсяват реките (като изпускат в тях непреработени отпадни води) или пък пречат на живота на рибите в тях.
Глобалното затопляне и водата
Климатичните промени също могат да доведат до проблем с водата. Всеки знае, че на топло водата се изпарява. Това понякога води до пресъхване на реки и езера. Това се случва и в България. Пресните води, които имаме, ще станат по-малко и това вече ще е проблем, казват учените.
Някои райони в страната няма да имат достатъчно вода за пиене и за напояване на културите. Това са например Южна, Източна и Северна България.
Какво може да се направи
1. Да не хабим водата за щяло и нещяло.Знаеш ли, че всеки от нас използва 100 литра вода на ден? Всяка година това количество нараства, затова нека я пазим чиста и да използваме толкова, колкото ни трябва. Например вместо 20 минути може да се изкъпем за по-малко и пак да сме чисти. Можем да помислим и за други дейности, с които можем да пестим чистата вода в домакинството. Ще пишем специално с идеи как да стане това!
2. Изисквания към заводите.
Държавата трябва да следи производствата да не замърсяват реките и езерата. Тя трябва да изисква от тях мерки те също да не хабят водата за щяло и нещяло. Това означава обаче и ние, обикновените хора, да изискваме от държавата да следи за това. Нали "държавата" е нещо абстрактно, но всъщност това означава хората, които ние "назначаваме" чрез избори.
Важно е да има ясен план как да запазим водите на България. Добра идея е да почерпим опит и от други страни. В Европейския съюз запазването на водата също е изключително важна тема. Има различни политики, за които ще разкажем допълнително.
Но ето някои идеи, които вече се ползват.
- В много страни по света може да се използва например дъждовната вода. Тя може да се събира от покривите. Има все повече технологии да се използва дъждовната вода в домакинството и за напояване.
- Има технологии водата да се пречиства и използва повторно.
- Горите имат специална роля за справянето със засушаването. Те увеличават количеството на водните пари, помагат образуването на облаци и валежи, увеличават запасите на вода в почвата. Затова е важно да пазим и горите. Всичко в природата е свързано, нали?
Важно
Много полезна статия.
Полезна статия.
Интересна статия.
Трябва да са намали използването на вода в градовете.