Това е история за принцеса, която била любител фотограф. Но веднъж публикувала снимка, която предизвикала много вълнения в социалните мрежи.
Няма шега, така започва историята на подправена снимка, публикувана от принцесата на Уелс Кейт Мидълтън по повод Деня на майката в Инстаграм.
Няма шега, така започва историята на подправена снимка, публикувана от принцесата на Уелс Кейт Мидълтън по повод Деня на майката в Инстаграм.
На нея Кейт Мидълтън стои усмихната между своите три деца.
Но големи новинарски агенции като Ройтерс и Асошиейтед прес (АП) установиха, че изображението не е автентично и отказаха да го публикуват.
В интернет има най-различни софтуери за редактиране на снимки. Някои от тях използват изкуствен интелект. Един от най-популярните се нарича “Фотошоп”. Затова в разговорната реч, когато хората искат да кажат, че някоя снимка изглежда твърде изкуствена, често казват, че е “фотошопирана”.
Кейт Мидълтън се извини публично за причиненото объркване. Тя каза: „Както много любители фотографи, понякога експериментирам с редактиране“.
Коя е Кейт Мидълтън?
Кейт Мидълтън е съпруга на принц Уилям, а той пък е син на краля на Великобритания Чарлс III. Британското кралско семейство е много популярно и хората следят в медиите всяка тяхна стъпка.През януари принцесата влезе в болница за операция. Оттогава тя не се е появявала на събития или места, където могат да я видят хора и да я снимат фотографи.
Това провокира много хора в социалните мрежи да се чудят къде е Кейт Мидълтън и защо дворецът не дава подробности за нейното здравословно състояние. Те започнаха да си съчиняват всякакви истории за това какво може да се случва с нея.
А редактираната снимка наля масло в огъня на съмненията. Каква е причината кралското семейство да разпространява редактирана снимка на Кейт точно сега? Това само засили теориите на конспирацията около принцесата.
И доведе до публичното извинение от Кейт на следващия ден.
Но какво не е наред със снимката?
И как новинарските агенции разбраха, че е била редактирана?
Големите агенции като Ройтерс и Асошиейтед прес (АП) имат строги правила за снимките, които публикуват. Най-важното за тях е да не загубят доверието на читателите си. Защото тяхната основна задача е да отразяват световните събития обективно и безпристрастно.За разлика от модните списания, те не позволяват много дигитална намеса в снимките. Опитните фотографи на АП веднага забелязват детайлите в кралската снимка, които издават, че тя е била редактирана със софтуер.
Например, че има видимо замъгляване около ръкава на дъщерята на Кейт Мидълтън - принцеса Шарлот. Други медии публикуваха още примери и детайли.
От двореца казаха, че няма да публикуват оригиналното изображение, така че не можем да сме сигурни какво точно е било променено.
Някои се запитаха дали снимката не е била изцяло създадена с помощта на изкуствен интелект. Изображенията, създадени с изкуствен интелект, често са прекалено ясни и изчистени от всякакви несъвършенства.
Но изявлението на принцесата по-скоро разсея тези съмнения.
Какво можем да научим от тази история?
Редактирането на снимки и използването на филтри за снимки вече е широко разпространено. Най-вече в социалните мрежи, където инфлуенсърите ги използват, за да разкрасяват действителността.С усъвършенстването на технологии като изкуствения интелект разпознаването на истинските изображения от фалшивите ще става все по-трудно. Всеки може да се заблуди или да направи грешка.
Важно в такива случаи е да се търсят надеждни източници на информация. Ще ги познаеш по това, че те спазват правилата на етичната журналистика и в тях работят журналисти, които проверяват информацията, преди да я публикуват.
Още за това как да разпознаваш образите, създадени с изкуствен интелект, виж тук.
Интересно.
Интересна статия.