Само който не е ползвал интернет, не е попадал или повярвал на фалшива информация онлайн. Сигурно ти се е случвало дори твои близки или приятели да разпространяват фалшиви новини.
Но ако баба във Фейсбук или приятелите ти в TикTок разпространяват невярна информация, това прави ли ги тролове? Не, разбира се. Има много причини хората да се заблуждават и разпространяват фалшиви новини.
Но ако баба във Фейсбук или приятелите ти в TикTок разпространяват невярна информация, това прави ли ги тролове? Не, разбира се. Има много причини хората да се заблуждават и разпространяват фалшиви новини.
Обикновено невнимание
Наскоро изследователи от Масачузетския технологичен институт установиха, че липсата на внимание е движещата сила зад 51 % от споделянето на дезинформация в социалните медии в Америка. Тоест не че хората не могат да направят разлика между вярно и невярно, а просто внимават все по-малко върху съдържанието онлайн, докато скролват към следващото нещо.
Фалшивите новини въздействат на нашите емоции.
Винаги е приятно, когато прочетем новина или мнение, което съвпада с нашето, нали? Всъщност повечето хора търсят и предпочитат информация, която потвърждава техните ценности и нагласи.Ако например предпочитаме котки пред кучета и прочетем “новина”, че котките са по-интелигентни от кучетата, ще сме спокойни и доволни да я споделим с приятелите си.
Тъкмо защото е по-малко вероятно да поставим под съмнение нещо, което харесваме, е лесно да се подведем по фалшиви новини, които съвпадат със собствените ни вярвания.
Фалшивите новини разчитат точно на това, за да се разпространят светкавично по целия свят - да отговорят на емоциите ни и да ни накарат да реагираме, да споделим, да коментираме.
Така че внимавай - една новина невинаги е фалшива просто защото е неудобна или шокираща. А друга не е невярна, защото оспорва нещо, в което вярваш.
Дори да не търсиш новини, понякога до теб може да стигне съдържание, което е фалшиво, защото всяка информация онлайн може да е фалшива. Но ти имаш силата да я спреш - помисли и потърси дали нещо е вярно, преди да го споделиш с приятелите и семейството си.Прочети и следващата статия "Защо някой ще пише фалшиви новини?".
Научих нови неща
Беше полезна статия