Човек срещу машина
… Готов(а) ли си? Най-вероятно първо си си представил(а) стол като някой от тези в стаята в момента. Или стол, който виждаш често (например този в спалнята ти). Или нещо, измислено с много фантазия! Стол с мечове вместо крака? Или облегалка с ръце, които държат чашата ти със сок, докато си почиваш? При всички положения столът във въображението ти не е изглеждал като чайник или чадър. Това всъщност е важно. Как знаеш кое е просто странен стол и кое изобщо не е стол? Като деца научаваме какво е стол с много повторения. Отново и отново чуваме думата “стол” за предмет с (най-вероятно) четири крака, седалка и облегалка.
По подобен начин обучаваме и изкуствения интелект. Даваме му примери. С хиляди и хиляди снимки и/или текстове. Всяка снимка има етикет, който описва с дума/думи какво е това. За да обучим/тренираме изкуствения интелект (ИИ) какво е стол, му показваме (десетки) хиляди снимки на най-различни столове. Колкото по-различни по цвят, големина и форма: толкова по-добре. Така машината се научава да извлича кое е общото между примерите. Това е важно, защото винаги тук-таме ще има странни и необичайни столове. Но повечето ще са с четири крака и определена форма.
Целта е, ако покажеш снимка на съвсем нов стол (който никога не е показван досега), ИИ да може да разпознае “Това е стол!”. Или сам да създаде снимка на нещо ново, което човек да разпознае като стол. Това се нарича машинно самообучение.
Защо има грешки в изкуствено създадените образи?
Изкуственият интелект вече създава много красиви и интересни образи. Това, което го спъва, са детайлите! Снимката на стаята по-горе изглежда чудесно. Явно ИИ е бил обучен с много кадри на стилни къщи. Само че ИИ (засега) може само да имитира как изглеждат двуизмерни образи (снимки). Не може да осмисли и разбере триизмерни обекти и връзките помежду им.
Това много си личи в образи на хора. Ние знаем, че хората имат по 5 пръста на ръка и как изглежда ръката от различни гледни точки. ИИ само имитира какво се вижда от снимки. На снимка невинаги се виждат ясно пръстите ни и колко са. Затова в изкуствено създадени снимки ръцете и пръстите изглеждат супер странно.
Как да провериш дали образът е истински?
Да се върнем към снимката горе. Ето я приближена отблизо. На пръв поглед масата е пълна с интересни обекти. Отблизо обаче няма как да не се запитаме: това фенер, висящ във въздуха ли е? Защо има втора ваза зад вазата? Чиниите под масата ли са, или на пода отзад?
Невинаги грешките са толкова очевидни, но ако внимаваш, можеш да ги забележиш. Ако фалшивата картинка е на хубав хол няма проблеми. Но все повече се фалшифицират новини за сериозни неща и е важно да мислим критично.
Малки трикове за разпознаване на образи, правени с изкуствен интелект:
- Погледни отблизо и разгледай детайлите! Така ли изглеждат нещата в реалния живот? Има ли сенки и отражения там, където би трябвало?
- Има ли снимки на същото нещо от друг източник? Особено ако е нещо забележително, би било много странно само една медия да го е снимала.
- Потърси картинката през Google Images: къде и кога първо се е появила? Има ли я в известни и сериозни източници по света?
Беше уникална статия.
Беше интересна статия