Олимпиадата в Париж приключи с куп медали, рекорди и постижения. Знаеш ли, че тази година за пръв път, откакто се провеждат олимпийски игри, имаше и равен брой мъже и жени атлети? Равно е и разделението между мъжете и жените в организационния комитет и сред внушителните 45 000 доброволци, които помагат с организацията!
Жени олимпийки
Днес ни изглежда повече от нормално да виждаме женско участие във всички олимпийски спортове. Но всъщност минават векове, докато се случи. Първите игри в историята се провеждат в Древна Гърция и по-точно в Олимпия. Оттам идва и името олимпийски игри. В тях са се състезавали само мъже и младежи. В същата област (Елида) се провеждат и надбягвания в чест на богинята Хера. Древногръцкият пътешественик Павзаний разказва, че в тях са участвали само неомъжени момичета. Но те никога не били допускани до олимпийските игри. Жени и мъже тренирали и се състезавали отделно.След векове пауза олимпийските игри започват новата си история през 1896 г. Пак само с мъже състезатели. През 1900 г. игрите пак били в Париж и тогава за пръв път участвали само 22 жени. Тоест около 2 жени на всеки 100 състезатели.
Една от основните причини е била, че в много спортове изобщо не са се допускали жени състезателки. На Олимпиадата в Париж през 1900 г. например имало жени само в спортовете тенис и голф. Постепенно жените се включили в спортове като фехтовка, фигурно пързаляне, лека атлетика, хвърляне на диск и висок скок. Чак след 80-те е можело да се видят състезателки по синхронно плуване, стрелба и колоездене.
Днес във всички олимпийски дисциплини има жени и момичета. Най-младата е Женг Хаохао, която тази година се състезава за медал по скейтборд само на… 11 години и 11 месеца. Представяш ли си да участваш на олимпийски игри, преди да навършиш 12?
Звезди, рекорди и борбени майки
Олимпийските игри в Париж бяха успешни за жените в спорта в много отношения.- Българката Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя по художествена гимнастика.
- Гимнастичката Симон Байлс триумфира с четири медала. Цели три от тях бяха златни. Това е страхотно постижение. Още повече след като преди няколко години сама се оттегли от игрите в Токио. Тогава каза, че грижата за психичното ѝ здраве е по-важна от медалите. Какъв чудесен пример колко е важно да се грижиш за тялото и духа си. Единствения път, когато не получи злато в Париж, тя показа какво е спортен дух с прекрасното отношение към победителката от Бразилия Ребека Андраде.
- Кейти Ледеки спечели четиринайсетият си медал, като девет от тях са златни. Така стана най-награждаваната олимпийска състезателка по плуване от САЩ на всички времена.
- Малката островна държава Света Лусия получи първия олимпийски медал в историята си. При това златен медал на 100 метра за атлетката Жюлиен Алфред.
- Алжирката Кайлия Немур стана първата гимнастичка от Африка с олимпийски медал. При това само на 17 години.
- Макар да не стигна до медал, египтянката Нада Хафез се състезава по фехтовка… бременна в седмия месец. Дали бебето може да се брои за най-младия участник, или да оставим честта на Женг Хаохао?!
- От години млади майки се състезават на игрите. Но чак сега те разполагат с първата Олимпийска ясла благодарение на лекоатлетката с 11 олимпийски медала Алисън Филикс!
- Рекордна е била посещаемостта при женското ръгби (66 хиляди души на Стад дьо Франс), хендбол (над 26 хиляди) и баскетбол (27 хиляди). Все повече зрители пред телевизора и в социалните медии се интересуват от жените атлети и спортните им постижения.
Вдъхновяващо, нали?
Интересно.