Но... защо сега настъпва точно 2023 година?
И по-интересното - дали някога хората са вдигали наздравици и са си казвали: "Да ни е честита нулевата година!".
И още, още по-интересното - какво точно са си казвали в годината ПРЕДИ нулевата? Хммм...
Лили ни попита кога са започнали да отброяват годините по този начин. И защо е станало това. С удоволствие ще ѝ отговорим! Благодарим за хубавия въпрос!
Някога по света имало много различни начини. Например в Древния Рим си имали своя система, в Древния Китай - друга, в Месопотамия - трета... всички те избирали за свое начало различно събитие. То било "нулевата година". Най-често са броели годините от царуването на някой цар насам.
Сегашното ни летоброене е свързано с християнската религия. За нулева година се приема годината на раждането на Христос. Затова на български може да се напише „23 г. пр.Хр.“ или „23 г. сл.Хр.“.
Това означава "преди Христа" или "след Христа". Разбира се, тази система не е въведена още от "нулевата" година - както можеш да се досетиш, християнството не е било дотолкова разпространено, че да се промени летоброенето! По онова време във Витлеем, където според Библията е роден Христос, се е спазвало римското летоброене.
Всъщност сегашната система е възприета доста по-късно, през 525 г., по предложение на един монах, Дионисий Малки от Скития. Тя започнала да се спазва от целия християнски свят - най-вече в Европа. Християните копти в Етиопия (в Африка) имат друга система.
В един момент някои европейски държави започнали да завладяват огромни територии на другите континенти. На практика си поделили почти целия останал свят! Така наложили там и своето летоброене. А днес страните по света са толкова свързани с търговия, пътувания и какво ли не още, че би било много объркващо да се използва повече от една официална система. Мюсюлманите и китайците например си имат свое летоброене, но официално използват същото като нас.
Но как така хората, които не са християни (а например мюсюлмани, будисти или съвсем пък невярващи в никаква религия), използват "преди Христа" и "след Христа"?
Другият граматично правилен начин да се каже това е "преди новата ера" и "след новата ера". Съкращава се на "пр.н.е." и "сл.н.е.". На английски също има два варианта - BC - Before Christ и AD - Anno Domini, годината на Бога. В днешно време обаче е възможно да напишеш и BCE (Before the Common Era) - и CE (the Common Era).
Важното е да се разбираме, за да знаем кое кога се е случило! Представяш ли си иначе какво объркване щеше да настъпи!
А както и да предпочиташ да записваш новата година, пожелаваме ти от сърце тя да е щастлива. И да имаш още много нови интересни въпроси!
Интересна статия.