Най-напред спасителните служби издирваха изгубен край връх Вихрен 69-годишен мъж. Накрая го откриха с помощта на дрон, но за съжаление, беше твърде късно - той не беше оцелял. Заедно с него е намерен и друг човек, също загинал.
Планината през зимата е наистина много красива, но и доста опасна.
Първо, времето може да се промени много бързо. Ако долу в града можем да видим прогнози за няколко дни напред, в планината не е точно така. Все пак винаги трябва да се следи прогнозата - и да се правят по-малки преходи близо до хижа.
Второ, в зимната планина има доста сняг и лед. Това означава, че човек по-лесно може да се подхлъзне. Дори леко навяхване значи, че ще върви по-трудно. Счупването вече е сериозен проблем. За да се избегне това, на ботушите трябва да се слагат специални приставки.
Освен това снегът може да прикрие следите и човек да изгуби пътеката. Добре е да се следват познати пътища, по които често минават хора.
Ако човек върви без пътека, под снега може да има скрити дупки. Не е добра идея да се отклонява от познатите маршрути.
Третата опасност е да се изгубиш. Това може да се случи и през лятото - ако нямаш карта и компас, ако не обръщаш внимание на пътя, по който си дошъл, за да се върнеш по него... и т.н.
През зимата обаче това е по-опасно, защото може да се наложи да пренощуваш в планината. А това би довело до измръзване. За да може да нощува човек в зимна планина, му трябва много специална екипировка. Без нея би могло да бъде фатално.
С други думи - за да се наслаждава на зимната планина, човек трябва да бъде много предпазлив. Добра идея е да се разходи с родителите си на спокойно място близо до някоя хижа.
И дори да е голям и да има планинарски опит, да вземе всички мерки за своята сигурност. И да не тръгва сам, а с по-голяма група.
Междувременно втората спасителна акция от последните дни завърши щастливо.
Имаше още един изгубен турист - този път под връх Калин в планината Рила. Вчера той беше свален на ръце от спасителите до лифта в Паничище. Мъжът е като цяло добре, но вероятно със счупен глезен. Важното е, че са го открили навреме и сега ще може да се лекува.
Ти си още дете и (надяваме се) ходиш в планината само с възрастни. Би било чудесно обаче да тренираш правилата за безопасност още отсега - когато те станат твоя втора природа, разходката в природата ще носи само радост!
Интересно.
Човек трябва винаги да е предпазлив когато ходи някъде.
Полезна статия.
Когато прочетох статията се запознах много по -добре с правилата, които трябва да спазваме в планината.