Особено интересни са ни въпросите, свързани с приятелството.
Това е тема в един от най-интересните подкастове за деца, който ти препоръчваме с две ръце - стига да разбираш английски.
На тези въпроси отговаря д-р Френдтастик, или Айлийн Кенеди-Мур, психоложка и авторка на "как да отгледаме приятелство: детски наръчник за сприятеляване и поддържане на приятелствата". Тя събира и много съвети от деца по въпроси като "как да намерим приятели" и "как да се справим с ония, които ни тормозят".
Приятелството често е въпрос на действие. То е в нещата, които правим заедно, в начина, по който се държим един към друг. "Най-добра приятелка" или "най-добър приятел" звучи хубаво, но думата "най-добър" кара приятелството да изглежда като състезание. А то не е такова.
Повечето хора имат различни приятели за различни ситуации. Затова е добре да имаме няколко близки приятели, вместо да се идентифицираме само с един най-добър.
Някои хора имат много приятели, други може да имат само няколко най-близки. Хората с много приятели обикновено полагат повече усилия, за да имат по-голям приятелски кръг. Но и двата варианта са добри - много или малко, не това е важното!
За да си намериш приятели, трябва да покажеш, че си открит за приятелство. Може да е толкова просто - като да се усмихнеш или да кажеш "здравей". Добре е да си мил/мила с потенциалните приятели. Освен това е добре да се огледаш за хора, които имат близки до твоите интереси. После да ги поканиш да правите нещо. Децата се сприятеляват, като правят забавни неща с други деца. Не чакай да се сближиш с някого, преди да го поканиш да правите нещо. Понякога може срамежливо дете да изглежда така, сякаш отбягва потенциални приятели или не ги харесва.
Не мисли за неудобството, а погледни другото дете в очите (или в челото, ако в очите ти е трудно), усмихни се и кажи "Здравей". Ако трябва, упражнявай се с някой възрастен. В междучасието или на площадката може да е по-лесно да се присъединиш към голяма група, отколкото към такава с две или три деца. Не питай дали можеш да се присъединиш към голямата група - само наблюдавай няколко минути, за да схванеш на какво точно играят, а после просто се включи. Ако питаш "може ли да играя с вас", рискуваш да прекъснеш играта.
А какво е тормозът? Това е, когато някой нарочно се държи зле с някой друг. Тогава равновесието на силите е нарушено. Например по-голямо или по-популярно дете се заяжда многократно с по-малко или по-непопулярно. Или пък група деца се заяждат с едно. Изолирането също е форма на тормоз.
Ако няма дисбаланс на силите, това е скарване, а не тормоз. Примерно две приятелки могат да се скарат, ако едната смята, че другата не помага достатъчно за общия проект. Но те са равни. Ако обаче едното момиче постоянно се заяжда с другото и настройва другите деца срещу него, това вече е тормоз.
Тормозът изисква намеса на възрастен. Скарването може да се разреши и между самите деца.
Ако говориш английски, можеш да чуеш целия епизод на подкаста ето тук.
Хареса ми.
Интересна.