Самият Питър Фретуел е учен, занимаващ се с геокосмически изследвания. Работата му е да наблюдава Земята отвисоко, като разглежда и анализира сателитни фотографии. В края на януари 2023 г. Питър Фретуел работи по проект на научната организация British Antarctic Survey. Трудът му е посветен на проблема с бързо топящия се лед по крайбрежието на Антарктика. Ученият забелязва върху някои от сателитните фотографии странни кафяви петна. Те рязко контрастират с искрящо белия цвят на леда и дълбокото синьо на водата – цветовете, които най-често се виждат върху подобни фотографии.
Фретуел не се чуди дълго какво е това „кафявото“. Бързо си дава сметка, че това е „гуано“ – думата, която учените използват, за да наричат наслагванията от акото на птици. Кафявите петна издайнически разкриват неизвестна досега на учените колония императорски пингвини. Това са вид пингвини, които притежават характерната за тези птици черно-бяла окраска. Разликата е, че са високи и имат жълти завъртулки покрай ушите. Колонията наброява близо 500 птици. Бройката им е уточнена, след като екипът на Фретуел прецизно измерва кафявите петна. С тази новооткрита колония колониите от императорски пингвини по Антарктическото крайбрежие стават общо 66 на брой.
Казвате си сигурно: „На вид такава официална птица, “облечена” във фрак, а по такъв… “кафяв” начин да се издаде!“. Важността на откритието всъщност се крие в това, че императорският пингвин е в опасност. Всяко наблюдение на тази птица носи информация, която би могла да помогне за опазването им. Те прекарват почти целия си живот върху морския лед. Женските птици снасят яйцата си върху самия лед. Мъжките са тези, които мътят. Те грижовно скътават яйцата на топло между краката си, завивайки ги със специална пухена гънка в долната част на телата им.
Топенето на ледовете пряко заплашва императорския пингвин. Изследване от 2021 г. посочва, че ако не се справим с парниковия ефект, заради който настъпва глобалното затопляне, то 70% от колониите на тази птица ще изчезнат до 2050 г.
Затова пожелаваме на Питър Фретуел и всички наблюдаващи бреговете на Антарктика – още кафяви петна върху сателитните изображения и дълъг живот на Негово Величество Императорския пингвин!
Интересна статия.
Много ми се иска от близо да видя този вид пингвини
Трябва да помогнем за спиране на глобалното затопляне и опазването на пингвините.