Спортуваме ли достатъчно?
Липсата на спорт не е добра за здравето ни. Оказваме се сред петте най-малко спортуващи държави в ЕС. За сравнение: средното ниво е 45 %, а в Дания, Швеция и Финландия хората, които не спортуват, са под 20%! Не се обърквай от това, че имаме страхотни спортисти. Става дума за това колко физически активни са обикновените хора.Разбира се, това може да се промени. Първата стъпка е в желанието за по-активен живот. Не са нужни скъпи абонаменти за фитнес или частни уроци, за да спортуваш. Преходът в планината или тичането в парка (след топка, куче или за удоволствие) са не по-малко здравословни. И напълно безплатни. Редовното движение не е просто за добра фигура. То е важно за много неща: от здравето на сърцето до настроението ти.
Стъпка по стъпка
Ако още не си готов(а) да заспортуваш активно, започни с малки крачки. В пряк и преносен смисъл. Д-р Андрю Хюберман е невролог в Станфорд, който обяснява колко полезно може да е най-обикновеното ходене пеша. Ако го правим редовно (особено рано сутрин), то има много ползи за тялото и мозъка. Притокът на енергия от него влияе на веригите в нервната система, които контролират стреса.
С фитнес уред не е същото. Движението на мускулите трябва да е в комбинация със зрителни сигнали. Като ходим, засичаме движещите се обекти наоколо през т.нар. оптичен (зрителен) поток. Този поток активира парасимпатиковата нервна система. Тя се грижи за успокояване на стреса и запазване на енергията ни.
Редовното движение е полезно за физическото и за психичното ни здраве.
Малки трикове:
- Направи кръгче на училищния двор преди първия час: с приятел(ка) или хубава музика.
- Когато можеш, ходи пеша, вместо да се возиш.
Интересно.
много ми беше интересно
Въпросникът беше хубав и полезен.
Статията беше полезна, но най-интересна ми беше диаграмата за не спортуване.