Професор Равиндер Дахия и екипът му в Унверситета в Глазгоу (Шотландия) работят по създаването на изкуствена електронна кожа. За някои хора това звучи зловещо, но всъщност е с благородна цел. И е доста трудно и интересно научно предизвикателство.
Да започнем с човешката кожа.
Знаеш ли, че кожата е най-големият орган в човешкото тяло? Tя е с размер от няколко квадратни метра и не просто покрива мускулите и другите ни органи. Tя подава информация от външния свят отвън навътре. Топло ли е наоколо, или студено? Остра ножица ли докосват пръстите, или пухкав пуловер? Краката ти по пясък ли ходят, или усещаш с кожата си водата? Човешката кожа непрекъснато обновява информацията, която мозъкът и тялото ни получават за света около нас.
Ако кожата на ръката ти усети рязко повишаване на температурата, ще се дръпнеш веднага от камината. Електронната кожа на екипа от Университета в Глазгоу е специална, защото е създадена да прави същите неща.
Електронна кожа
Създадената от проф. Дахия кожа не е просто външна обвивка като тази на снимката по-горе. Изобретението му имитира важното свойство на кожата да подава полезна информация чрез електронни сигнали. Особено на върха на пръстите. За момента изкуствената кожа не изглежда като истинска отвън. За учените е по-важно първо да постигнат функциите и чак след това външния вид.
Както и с истинската кожа, за да има реакция, е нужно да се получи достатъчно силен сигнал. Замисли се: ако усетиш просто топъл полъх на вятър, няма да направиш нищо. Но ако хванеш чаша с врял чай, ще се отдръпнеш веднага. Същото е и с изкуствената кожа: реагира само ако информацията, която получава, е над определен праг на усещания. Още по-интересното е, че може да се учи! Дори в началото да не се отдръпва, чрез асоциативно учене може да свърже убождането с игла с болка и да започне да го избягва!
Защо това е важно?
Учените не се опитват да създадат електронна кожа просто защото обичат странни занимания. Нито защото искат да създадат роботи, които да завземат света като в научнофантастичните романи. Подобни изобретения имат важно човешко приложение.
Има хора, на които им се налага да носят изкуствени крайници. Те се наричат протези и стават все по-добри благодарение на науката и технологиите. Ако освен възможност за движение учените могат да добавят и усещане, подобно на истинска кожа, те могат да помогнат много на хората с такива протези. Екипът на проф. Дахия се бори да направи възможно създаването на кожа, която ще улесни това.