ООН обяви 2023-та за най-горещата година на Земята, откакто има измервания.
Учените очакват 2024 година да е не по-малко гореща и предупредиха, че ще ставаме свидетели на все по-екстремни събития като наводнения, пожари сред дивата природа, разтопяване на ледници и горещи вълни.
През тази година такива бяха огромният пожар на хавайския остров Мауи и наводненията в Либия, предизвикани от бурята “Даниел”. Тя причини наводнения и на Южното Черноморие, и в Гърция.
В същото време производството на нефт, газ и въглища, които са основни източници на затоплянето, продължава да нараства. Много страни все още разчитат на изкопаеми горива, за да печелят повече пари и да развиват икономиката си.
Някои учени казват, че споразумението на най-голямата климатична конференция COP28 най-сетне поставя началото на края на епохата на изкопаемите горива.
Възходът на изкуствения интелект
Точно преди година компанията Open AI пусна на пазара ChatGPT, приложение, през което можеш да разговаряш с компютър така, както разговаряш с човек. Само за пет дни то имаше 5 милиона потребители, а в рамките на няколко месеца - стотици милиони потребители месечно. Толкова много хора по света експериментираха, комуникираха и създаваха с помощта на новия чатбот, и се чудеха къде са границите на тази нова технология. Други обаче се страхуват, че изкуственият интелект ще ги остави без работа. Много хора започнаха да протестират и да се опитват да защитят труда си от навлизането на изкуствения интелект.
Войната между Русия и Украйна
Войната между Русия и Украйна скоро ще навлезе в третата си година и засега няма признаци да спре или да се забави. Армиите на двете страни продължават да се бият на изток и на юг на територията на Украйна. Въпреки че изход все още не се вижда, Европейският съюз продължи подкрепата си за Украйна. Покани страната официално да започне преговори да стане част от ЕС. Това е дълъг път, но много важна стъпка за Украйна.
Войната в Близкия изток
Нова война започна в Близкия изток през октомври, когато бойци на военната групировка “Хамас” нападнаха Израел. Те убиха 1200 души и плениха още около 240. Това беше най-жестоката терористична атака в историята на Израел и в отговор армията на Израел нахлу в Ивицата Газа, за да унищожи “Хамас”. За няколко месеца от началото на конфликта бяха убити десетки хиляди палестинци, които живеят в Газа. Сред тях има и хиляди деца.
За кратко беше постигнато временно примирие с помощта на Катар. В това време “Хамас” освободи част от заложниците, а Израел даде достъп на камиони с хуманитарна помощ да стигнат до нуждаещи се. След това бойните действия бяха подновени. Засилва се международният натиск да се намери решение на конфликта между “Хамас” и Израел.
Индия стана най-населената страна в света
През април тази година Индия надмина Китай по брой население. Според последните данни в Индия живеят близо 1 милиард и 430 милиона души.
Финландия стана член на НАТО
Най-мощният военен съюз в света порасна с още един член - Финландия. Северноевропейската страна предприе тази стъпка, защото дели обща граница с Русия - страната, която обяви война на своята съседка Украйна.
Великобритания се сдоби с нов крал
Чарлс III беше коронясан като крал на Обединеното кралство. Той получи титлата след смъртта на майка си кралица Елизабет II, която управлява в продължение на 70 години.
Научният пробив в лекарствата за диабет
Група лекарства, разработени, за да лекуват диабет, бяха обявени за научен пробив и се превърнаха в пазарен хит. Диабетът е заболяване, което се отличава с висока кръвна захар (наречена още глюкоза). То води до усложнения за сърдечносъдовата и нервната система на човека.
Тъй като един от ефектите на лекарството е, че предизвика значителна загуба на тегло, то започна да се използва от много по-широк кръг от хора. Продажбите на тези лекарства се увеличиха рязко, а компанията, която произвежда едно от тях, стана най-скъпо оценената компания в света.
Така на тези нови лекарства започна да се гледа като на начин да се намали затлъстяването (то е сериозен здравен проблем в САЩ и Европа), както и придружаващите го заболявания. Но учените все още не са открили защо тези лекарства помагат на хората да свалят килограми. Тепърва се изследват техните странични ефекти. Това означава, че хората, които не са болни от диабет, трябва да са предпазливи в употребата им.
Барби манията
Игралният филм "Барби", който мина по кината през лятото и се опита да преобърне традиционната представа за най-популярната кукла в света, се превърна в културен феномен сам по себе си.
България
В България годината мина под знака на изборите - първо за правителство, а после и за местна власт. Ето какви са най-важните задачи, които си постави новото правителство: България да стане част от Шенген и да приеме еврото. Засега страната ни изглежда на крачка от първата цел. Другата остава за догодина.
А българският отбор по шахмат за жени стана европейски шампион.
Интересна статия.
Много хубава статия.