Но понякога има и неприятни случки. Миналото лято малкият му брат се разболя от стомашен вирус. Повръща цяла нощ и на сутринта беше много отпаднал. Наложи се да го заведат в болница. Там му сложиха лекарство през една малка тръбичка, прикрепена за ръката му. След няколко часа той вече беше добре.
Тео чу мама да казва: “Добре че имаме европейски здравни карти”. По-късно тя му обясни, че с тези карти лечението в болница в чужбина не излиза по-скъпо, отколкото в България. А в някои страни е дори безплатно.
Европейската здравна карта е здравен документ, който ти дава достъп до медицинска помощ, когато си временно в чужбина. Например на ваканция или на работно пътуване. Нещо като личната карта, само че за здравни услуги. Тя показва, че си гражданин на Европейския съюз и лекарите ще се погрижат за теб при същите условия като за местните хора. Ако си в Германия и си счупиш крака, ще ти го гипсират на същата цена и при същите условия като на германците.
Също както при телефонните разговори в роуминг, когато разговаряш в чужбина (в рамките на Европейския съюз) на същите цени като у дома.
Самата европейска здравна карта е безплатна, но това не означава, че лечението ще е безплатно във всяка страна.
Здравната система на всяка държава е различна. В една страна дадена услуга, като например гипсиране на счупен крак, може да е безплатна, в друга - не.
Например в Гърция, където почива семейството на Тео, спешната помощ е безплатна. Престоят в болница също е безплатен в държавните болници. В Германия обаче се плаща по 10 евро на ден, ако ти се наложи престой в болница.
Европейската здравна карта се издава от здравните власти в твоята страна. Детската важи за 5 години, а тази за възрастни - за 1 година.
Освен във всички държави членки на ЕС тя може да се използва в още някои европейски страни като Норвегия, Швейцария, Исландия и Литхенщайн. На Балканите с тази карта можеш да получиш спешна помощ в Северна Македония и Сърбия.
Това е право, което получаваме като членове на ЕС, защото една от най-важните идеи, върху които е основан Европейският съюз, е свободното движение на хора в неговите граници.
Така майките и татковците могат да не се тревожат, когато планират семейните почивки. А Тео може отсега да крои планове какво ще види и как ще се научи да се гмурка!
Статията е интересна!
Полезно е да се знае.
Според мен е важно че има такава възмажнаст да може в други страни да се лекуват хората.
Интересна статия.