През последните седмици здравните власти в България предупредиха, че все повече хора се заразяват от коклюш. Тази болест е известна още под името “магарешка кашлица”. Засяга белите дробове и дихателните пътища на човека. Предава се по въздушно-капков път. Тоест когато някой заразен киха или кашля, бактерията на болестта може да се озове в капчиците на въздуха. Оттам друг човек може да я вдиша.
Според последните данни болните в страната са около 500 души. Най-много сред тях са децата.
Засега здравните власти не са обявили епидемия от коклюш. Епидемия е, когато заболяването се разпространява масово сред хората в страната.
Според последните данни болните в страната са около 500 души. Най-много сред тях са децата.
Засега здравните власти не са обявили епидемия от коклюш. Епидемия е, когато заболяването се разпространява масово сред хората в страната.
Как протича боледуването и как се лекува
Коклюшът започва като класическа настинка - с хрема, лека кашлица и температура. Но след седмица-две може да се развие в тежка кашлица, която затруднява дишането.Коклюшът може да се хване с тест, при който се взима секрет от носа или гърлото както при ковид.
Болестта се лекува с антибиотик. Той потиска развитието на бактериите, които причиняват вируса. Но лекарите казват, че е важно лечението да започне още в първата седмица, за да е ефективно. Така може да се избегне продължителната и мъчителна кашлица.
Има ли ваксина
Срещу коклюша има работеща ваксина, която е задължителна в България. Около 90% от хората в страната са ваксинирани.Ваксината предпазва от разболяване, но след години защитата, която тя осигурява, отслабва.
Изработването на имунитет, дори и при ваксинация, е различно при всеки човек. Имунитетът е устойчивостта на тялото ни срещу бактериите, които го разболяват.
За да бъдат защитени от тежко протичане на болестта, децата трябва да минат целия цикъл на имунизация. Това означава да не пропускат ваксини.
В България децата се ваксинират срещу коклюш още в бебешка възраст - на 2,3 и 4 месеца. После по още веднъж на 6 и на 12 години.
Кои хора са най-уязвими
Най-уязвими пред болестта са малките бебета и новородените, на които още не са им поставени ваксини.Бременните жени могат да си поставят нова доза ваксина, за да се подсигурят, че няма да се разболеят и така да заразят и бебетата си.
Възрастните не са рискова група според лекарите, но те могат да пренасят болестта и да заразяват по-малките. Заразените разпространяват бактериите още преди да проявят симптоми, че са болни.
Защо има повече случаи
Според здравните власти появата на болестта въпреки ваксината не е необичайна. Така работят инфекциозните заболявания - обострят се на всеки пет до десет години. Ръстът на случаите от коклюш се наблюдава не само в България, но и по света. Страната ни разполага с достатъчно ваксини, за да може всеки, който иска да си сложи допълнителна защита, да го направи. Здравните власти се надяват пикът на заболяването да премине в следващите три месеца.
Беше много интересно и забавно
Полезно е да се знае.
Полезно