То се казва BgGPT и е безплатно и достъпно за всеки на уебадрес: https://chat.bggpt.ai.
Разработено е от Българския институт за компютърни науки и изкуствен интелект, съкратено от английски език INSAIT. Институтът е част от Софийския университет.
BgGPT е чатбот, специално обучен за особеностите на българския език. Моделът е тестван върху над 3 милиарда изречения. Като всеки алгоритъм той непрекъснато се усъвършенства.
ChatGPT също има версия на български език. Но това е компютърна програма, създадена от частна компания от друга държава. Информацията, която обменяш с ChatGPT, е собственост на компанията, създала приложението.
BgGPT е създадено от български компютърни учени в България. Целта на приложението е българското общество да извлече ползите от внедряването на изкуствен интелект в живота ни - например в образованието или в държавното управление.
С него България се нарежда сред първите страни, които имат собствена GPT технология, достъпна за всички.
Но какво всъщност представлява тя?
Какво е голям езиков модел
BgGPT е голям езиков модел. Това е компютърна програма, обучена върху огромно количество данни. Например книги, статии или човешки разговори. Целта ѝ е да разбере как работи езикът и как използваме думите, за да изразим идеите си.
Когато зададеш въпрос на BgGPT, той рови в тази огромна фуния от знания и създава текст (дава отговор) на базата на това, което е “прочел”. Затова може да решава задачи по математика, да създава приказки или да ти даде рецепта за таратор.
Разбира се, винаги трябва да имаш едно наум. Големите езикови модели като BgGPT или ChatGPT не са перфектни. Понякога дават грешни или странни отговори.
За какво ще може да се използва
Можеш да мислиш за BgGPT като за свой помощник или асистент. В разговор с чатбота можеш да разбереш по-добре някой труден урок или термин от учебника. Но BgGPT няма да пише домашните вместо теб.
Това казва и един от учените зад модела и създател на INSAIT проф. Мартин Вечев: „Децата трябва да положат усилия, за да се научат да решават задачи или да пишат есета. Изкуственият интелект трябва да им помогне в разгръщането на естествения им интелект“.
При представянето на езиковия модел образователният министър каза, че BgGPT е възможност да се подобри качеството на българското образование.
BgGPT може да помага на хората да разбират по-добре как работи държавата и да прави използването на различни държавни услуги по-лесно и по-приятно. Например да бъде асистент в плащането или облекчението на данъците. Или в подаването на документи за лечение пред Здравната каса.
Чатбот приложението може да се използва и от български компании. Тъй като е с отворен код, те могат да разработват собствени услуги и продукти върху него. Без това да им коства много усилия в програмиране или пари.
Изкуственият интелект и България
BgGPT ще е стратегически проект за държавата в следващите години. Това означава - много важен. С него България заявява, че иска да създава технологии на високо ниво, не само да бъде техен консуматор.
А ти ще изпробваш ли новия чатбот?
Забавно.