Какъв е този паметник?
Паметникът е посветен на армията на държава, която вече не съществува - Съветския съюз. На него има надпис: „На Съветската армия освободителка - от признателния български народ". Той е бил построен от комунистическия режим, който управлявал България след Втората световна война.
Паметникът има структурата на пирамида, а на върха му са изобразени съветски воин с оръжие, български работник и майка с дете. Този стил на изкуство се нарича социалистически реализъм. Можеш да видиш много подобни паметници из цялата страна, останали от времето на комунизма.
Когато комунистическият режим пада и България става демократична страна, има много дискусии какво е значението на този паметник. И има ли място той в бъдещето на страната ни.
За привържениците му той символизира победата на Съветския съюз (наричан още СССР) над нацистка Германия.
Във Втората световна война България първоначално била съюзник на Германия, а осем месеца преди края ѝ обявява неутралитет и поставя искане германските войски да се изтеглят.
Съветският съюз бил от другата страна на войната заедно с Англия и САЩ. България не обявява война на СССР, но СССР обявява война на Царство България. Съветската армия влязла в страната и наложила комунистическо тоталитарно управление, както в много други страни в Европа.
Хората - противници на паметника, смятат за неприемливо паметник на чужда армия, която е окупирала страната ни, днес да заема по-високо и централно място от националните символи.
Политическо изкуство
Ден след започването на демонтажа около Паметника на Съветската армия привърженици на няколко политически партии се събраха в знак на протест. Те блокираха Орлов мост за кратко и развяваха български, руски и съветски знамена. Според тях с тези действия България заличава историята си и влошава отношенията си с Русия.
Президентът също критикува решението паметникът да бъде демонтиран.
През последните години освен че беше в лошо състояние, паметникът често ставаше сцена на политическо улично изкуство. Незнайни артисти го боядисваха в ярки цветове, за да изразят своята позиция към различни световни или исторически събития. Например в цветовете на украинското знаме в знак на солидарност с Украйна или в цветовете на българското знаме в почит на жертвите на комунизма в България.
Интересна статия.
Много ми хареса.